Programlar

Kimya Teknolojisi

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Kimya Teknolojisi Programı

Ders İçerikleri Öğretim Planı Course Contents (English)

Bülent Ecevit Üniversitesi Kimya Teknolojisi 2006-2007 eğitim öğretim döneminde kurulmuştur. Programın eğitimi Bülent Ecevit Üniversitesi, Devrek Meslek Yüksekokulunda sürdürülmektedir. Bu programda kimya sektörüne kaliteli teknikerler yetiştirmek hedeflenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerimizin günümüzün çalışma koşullarına hazırlamak diğer önemli bir amaçtır. Programının müfredatı ve ders içerikleri endüstrinin ihtiyaçlarına göre sürekli güncellenmektedir.

KAZANILAN DERECE
Program mezunları ön lisans diploması ve kimya teknikeri ünvanı almaktadır.

DERECENİN DÜZEYİ
Ön Lisans

KABUL VE KAYIT KOŞULLARI
Ösym sınavı ile
Meslek liselilerin; kimya alanında mezun olan öğrencilerin sınavsız geçiş ile

PROGRAM PROFİLİ
Program öğrenci kontenjanı 30’dur. Programdaki öğrencilerin çoğunluğunu meslek liselilerin kimya bölümü mezunları oluşturur. Programda teorik ve uygulamalı dersler Devrek meslek yüksekokulunda yapılmaktadır. Programın eğitimi örgün eğitimdir.

PROGRAMININ İSTİHDAM OLANAKLARI
Program mezunları kamu ve özel sektörde istihdam edilebilmektedir. Kamuda çalışmak için kamu personeli seçme sınavı( KPSS) puanı en az 70 puan olmalıdır. Bundan sonra devletin ihtiyacı olan birimlere yerleştirilebilir. Mezunlar özel sektörde sorumlu müdür olarak çalışabilir. Mezunların makine gücü 60 BG den daha küçük kimya işletmelerinde sorumlu müdür olarak imza yetkileri vardır. Mezunlar 60 BG den daha büyük kimya işletmelerinde de çalışabilirler. Ancak sadece bu durumda işletme içinde imza yetkileri vardır. Mezunların istihdam alanları; kimya ürünleri işleme fabrikaları, rafineriler, petrokimya fabrikaları, ilaç sektörü, tüm proses fabrikalarının analiz, kalite kontrol ve araştırma geliştirme laboratuvarlarıdır.

ÜST DERECE PROGLAMLARINA GEÇİŞ
Program mezunları dikey geçiş sınavı (DGS) ile gıda mühendisliğine geçiş yapabilir. DGS sınavı ile gıda mühendisliğine geçiş yapan mezunlar ilk yıl mühendislik fark yıllarını içeren intibak yılını okurlar. İntibak yılı bir yılda tamamlanır. Daha sonra derslerden başarılı olanlar 3. Sınıfa devam ederler.

SINAVLAR ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Programın ölçme ve değerlendirme sisteminde; her ders için bir ara sınav, bir final ve bir bütünleme sınavı bulunmaktadır. Bazı derslerde sınavlara ek olarak projeler verilmektedir. Teorik ve uygulamalı derslerin sınavları yazılı yapılır. Uygulama sınavından başarılı olan öğrenciler dönem sonunda final sınavına girmeye hak kazanırlar. Uygulama sınavından başarısız olan öğrenciler dönem sonunda final sınavına giremez. Gelecek yıl aynı derse devam etmek zorunda kalır. Vize notunun başarı notuna katkısı % 40’dır.Final sınavının başarı notuna katkısı ise %60’dır.

MEZUNİYET KOŞULLARI
Programdan mezun olabilmek için, öğrenciler aldıkları bütün derslere devam ederek başarılı olmak zorundadır. Buna ek olarak öğrenciler eğitimleri için gerekli olan 30 zorunlu iş günü zorunlu stajlarını tamamlamalı ve staj sınavından başarılı olmalıdır. 4.yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS)’lik derslerden ve EDO (Stajlardan ) başarılı olmalıdırlar.

ÇALIŞMA ŞEKLİ
Tam zamanlı

AKADEMİK PERSONEL
Dr.Öğr.Üyesi  Atakan TOPRAK

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin