Programlar

Çevre Koruma ve Kontrol

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Çevre Koruma ve Kontrol Programı

Ders İçerikleri Öğretim Planı Course Contents (English)

Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü 2011-2012 eğitim öğretim döneminde kurulmuştur. Programın eğitimi Bülent Ecevit Üniversitesi, Devrek Meslek Yüksekokulunda sürdürülmektedir. Bu programda ülkenin Çevresel Hedefleri doğrultusunda kaliteli teknikerler yetiştirmek hedeflenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerimizin günümüzün çalışma koşullarına hazırlamak diğer önemli bir amaçtır. Programının müfredatı ve ders içerikleri ihtiyaca ve yasal düzenlemelere göre sürekli güncellenmektedir.

KAZANILAN DERECE
Program mezunları ön lisans diploması ve Çevre teknikeri unvanı almaktadır.

DERECENİN DÜZEYİ
Ön Lisans

KABUL VE KAYIT KOŞULLARI
YGS sınav sonuçlarına göre programa yerleştirme ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir.

PROGRAM PROFİLİ
Program öğrenci kontenjanı 25’dir. Programdaki öğrencilerin çoğunluğunu düz lise mezunları oluşturur. Programda teorik ve uygulamalı dersler Devrek meslek yüksekokulunda yapılmaktadır. Programın eğitimi örgün eğitimdir.

PROGRAMININ İSTİHDAM OLANAKLARI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarına bağlı çeşitli birimlerde ve İl müdürlüklerinde, Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, Endüstriyel üretimin sürdüğü ve arıtım sistemleri içeren tüm tesislerde, özel laboratuvarlarda iş bulma imkânları vardır. Ülkemizde artan çevre bilincine bağlı olarak çevre teknikeri çalıştırma zorunluluğu getirmeyi amaçlayan yasal düzenlemelerin yapılması ile iş imkânları daha da artacaktır.

ÜST DERECE PROGLAMLARINA GEÇİŞ
Program mezunları dikey geçiş sınavı (DGS) ile Çevre Mühendisliğine geçiş yapabilir. DGS sınavı ile Çevre mühendisliğine geçiş yapan mezunlar ilk yıl mühendislik fark yıllarını içeren intibak yılını okurlar. İntibak yılı bir yılda tamamlanır. Daha sonra derslerden başarılı olanlar 3. Sınıfa devam ederler.

SINAVLAR ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Programın ölçme ve değerlendirme sisteminde; her ders için bir ara sınav, bir final ve bir bütünleme sınavı bulunmaktadır. Bazı derslerde sınavlara ek olarak projeler verilmektedir. Teorik ve uygulamalı derslerin sınavları yazılı yapılır. Uygulama sınavından başarılı olan öğrenciler dönem sonunda final sınavına girmeye hak kazanırlar. Uygulama sınavından başarısız olan öğrenciler dönem sonunda final sınavına giremez. Gelecek yıl aynı derse devam etmek zorunda kalır. Vize notunun başarı notuna katkısı % 40’dır.Final sınavının başarı notuna katkısı ise %60’dır.

MEZUNİYET KOŞULLARI
Programdan mezun olabilmek için, öğrenciler aldıkları bütün derslere devam ederek başarılı olmak zorundadır. Buna ek olarak öğrenciler eğitimleri için gerekli olan 30 zorunlu iş günü zorunlu stajlarını tamamlamalı ve staj sınavından başarılı olmalıdır. 4.yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS)’lik derslerden ve EDO (Stajlardan ) başarılı olmalıdırlar.

ÇALIŞMA ŞEKLİ
Tam zamanlı

Öğrenci Bilgi Paketi ve Ders Kataloğu

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin